Silový trénink po porodu a v těhotenství - 3. část

19.11.2023

Pohyb po porodu

Pohyb je základní a přirozená potřeba organismu. Přiměřená pohybová aktivita má pozitivní vliv na zdraví člověka.

Těhotenství je období plné mechanických změn v relativně krátkém čase. Tělo na tyto změny dynamicky reaguje, ale pokud se již před otěhotněním potýkalo s problémy při pohybu, například vlivem nedostatečné stabilizace, může se stav zhoršit a po porodu znemožňovat návrat k běžným a sportovním činnostem (Bajerová, 2022).

Pro ženy, které na pohyb byly zvyklé pravidelně a ve větších intenzitách, je obtížné měnit jeho charakter s ohledem na fyziologické změny po porodu, a naopak pro ženy, které na pohyb zvyklé nebyly, je obtížné jej zařadit do každodenní rutiny. Dále zde je skupina žen, které se sportem živí, věnují se mu profesionálně a vrchol jejich sportovní kariéry se často protíná s reprodukčním věkem. Elitní sportovkyně jsou proto nuceny rodičovství odsunout nebo zvládnout v průběhu kariéry (Davenport, 2021).

Stěžejním pro stanovení toho, zdali se těhotná žena může i nadále věnovat pohybu, případně jakému a v jakých intenzitách, je doporučení lékaře (Wing, 2016).

Aktuální doporučení pro návrat k pohybové aktivitě

Doporučení pro pohyb těhotných žen a žen po porodu se během let několikrát změnil. Díky novým poznatkům v oblasti fyziologie zátěže, fyzioterapie, gynekologie a porodnictví jsme schopni lépe a cíleně aktivním ženám pomoci v návratu k rekreačnímu, ale i vrcholovému sportu (Selman,2022).

Rehabilitace a postupný návrat těla do stavu před otěhotněním začíná již v porodnici. Žena je edukována v péči o jizvy, vhodné je zařadit dechové techniky, aktivaci pánevního dna (Bajerová, 2022). Důležité je i polohování na břicho, k lepšímu zavinování dělohy a edukace vhodných poloh pro kojení (Vitíková, 2007). Pro ženy, které rodily císařským řezem je důležité, aby se naučily otáčet a vstávat z postele, manipulovat s dítětem a fixovat jizvu při kašli, smíchu, kdy může být po odeznění analgezie přítomna bolest. Ženy, které rodily vaginálně, by měly být informovány o stupni poranění pánevního dna a dle tohoto stavu edukovány o nutnosti následné rehabilitace, která může být zahájena již v nemocnici (Bajerová, 2022).

Období šestinedělí je doba, kterou by měla respektovat každá žena. Pohybový aparát je stále zranitelnější vlivem působení hormonů a tím pádem jeho větší elasticitě. Dále je tato doba důležitá z hlediska fyziologie hojení měkkých tkání. Již v tomto období však lze zahájit pohybovou terapii, která usnadní hojení a návrat pohybového aparátu do stavu před otěhotněním bez větších komplikací. Pro ženy aktivně sportující rekreačně, ale i vrcholově byl vytvořen rehabilitační protokol, viz příloha D, díky němuž lze návrat k pohybové aktivitě systematizovat, lépe pohlídat nežádoucí stavy a sledovat stav kondice (Selman, 2022).

Nežádoucí příznaky pro zahájení/navýšení zátěže dle Selman (2022)

  • Jakákoli forma inkontinence
  • Bolest pohybového aparátu
  • Pozitivní test rozestupu přímého břišního svalu


V BMphysio se touto problematikou zabýváme. Tento článek pro Vás připravila Mgr. B. Ševčíková, četli jste 1. a 2. část tohoto článku?

Silový trénink po porodu a v těhotenství - 1. část

Silový trénink po porodu a v těhotenství - 2. část

Silový trénink po porodu a v těhotenství - 4. část

Silový trénink po porodu a v těhotenství - 5. část

Barbora Morávková - ZnamyLekar.cz